Analiza Słów Kluczowych: Prosta Strategia

Piszesz świetne treści, których nikt nie czyta? Masz pomysł na świetny artykuł, tylko nie do końca wiesz, jak dobrać do niego słowa kluczowe tak, aby szybko znalazł się na pierwszej stronie w Google? A może chcesz odświeżyć swoje stare wpisy i dodać do nich nowe słowa kluczowe? Dzisiejsza analiza słów kluczowych na pewno Ci w tym pomoże.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym są słowa kluczowe i dlaczego są tak ważne, odsyłam do jednego z poprzednich wpisów.

PO CO ZAWRACAĆ SOBIE GŁOWĘ ANALIZĄ SŁÓW KLUCZOWYCH?

Żyjemy w świecie ogromnej konkurencji. Każdy twórca internetowy chce być zauważony, jednak udaje się to tylko tym osobom, które rozumieją, jak działa promocja treści w sieci. Jeżeli piszesz artykuły już od jakiegoś czasu, a organiczny ruch na Twoim blogu (czyli taki, w którym ludzie przychodzą na Twoją poprzez wyszukiwarkę Google) jest praktycznie zerowy, całkiem możliwe, że nie dobierasz odpowiednich słów kluczowych.

Dzięki odpowiedniemu doborowi słów kluczowych, wyszukiwarka ma możliwość lepszego zrozumienia, o czym piszesz i polecenia Twojej strony potencjalnym czytelnikom.

Słowa kluczowe są jednym z najważniejszych aspektów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jeżeli miałabym Ci doradzić jeden element SEO, który powinien znaleźć się w Twojej strategii, powinno być to wyszukiwanie i używanie odpowiednich słów kluczowych.

Jeśli miałabym Ci doradzić jeden element SEO, który powinnaś zastosować, będzie to wyszukiwanie i używanie odpowiednich słów kluczowych.


Jeżeli poważnie myślisz o promowaniu swoich treści oraz chciałabyś skupić się na budowaniu ruchu na stronie w sposób organicznych, analiza słów kluczowych powinna znaleźć się na pierwszym miejscu Twojej listy zadań.

Pozwól słowu kluczowemu dyktować treść Twojego artykułu. I chociaż może być to sprzeczne z logiką, to jeżeli chcesz trafiać do szerokiego grona czytelników, pisz o tym, o czym Twoi odbiorcy chcą przeczytać i czego szukają. Słowa kluczowe wskażą Ci drogę.

ANALIZA SŁÓW KLUCZOWYCH: KOMPLETNA STRATEGIA

Wszystko, co musisz zrobić, aby trafić do jak najszerszego grona odbiorców to pisać o tym, czego szukają Twoi potencjalni czytelnicy, a nie o tym, czego Twoim zdaniem szukają 🙂

Jak to zrobić?

  1. Znajdź dobre słowa kluczowe, które są wyszukiwane przez wiele osób i mają niską konkurencję.
  2. Na podstawie tych słów pisz wartościowe i przydatne treści.
  3. Dodaj wybrane słowa kluczowe do swojego posta.

DOBÓR SŁÓW KLUCZOWYCH

Główną zasadą doboru słów kluczowych jest wybieranie takich wyrażeń, których poszukuje dużo osób, ale małą konkurencję.

Co w Twoim przypadku będzie oznaczała konkurencja? Są to strony, które pojawiają się na pierwszej stronie wyszukiwania po wpisaniu danej frazy. Jeżeli są to duże znane serwisy (np. Wikipedia) szanse, że Twoja strona znajdzie się jeszcze wyżej niż one jest niewielka.

Wyjątek stanowi to, gdy treści, które proponuje wyszukiwarka nie są w 100% zgodne ze słowem kluczowym. Na przykład, gdy po wpisaniu frazy „naleśniki bez jajek” na pierwszej stronie pojawią się wyłącznie przepisy z jajkami.

Jak znaleźć idealne słowo kluczowe?

  1. Rozważ skorzystanie z narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych. Wyszukiwarka słów kluczowych pozwoli Ci w szybki sposób znaleźć najchętniej szukane frazy w sieci. Darmowe i popularne narzędzie propozycji słów kluczowych to Ubersuggest. Ja korzystam z Keysearch, inne popularne to Ahrefs, Senuto czy Semstorm.
  2. Zastanów się, jaka ogólna fraza najlepiej opisuje Twój artykuł.
  3. Rozpoczynamy analizę!

ANALIZA SŁÓW KLUCZOWYCH NA PRZYKŁADZIE

MOJA SYTUACJA: Od kilku miesięcy prowadzę nowego bloga kulinarnego. Nic mi nie wiadomo o tym, aby ktokolwiek z zewnątrz linkował do moich artykułów, posiadam bardzo mały ruch na blogu.

MÓJ ARTYKUŁ: Tym razem chcę się podzielić moim genialnym przepisem na brownie. Chcę, aby dotarł on do jak największej liczby odbiorców.

GŁÓWNE SŁOWO KLUCZOWE: Zastanawiam się, czy słowo kluczowe „przepis na brownie” będzie odpowiednie.

NARZĘDZIE: Wchodzę do narzędzia doboru słów kluczowych i wpisuję frazę przepis na brownie.

analiza słów kluczowych

POPULARNOŚĆ SŁOWA KLUCZOWEGO: Widzę, że miesięcznie wyszukuje go średnio 6600 osób. Wow!

słowa kluczowe analiza

KONKURENCJA: Tu jednak nie jest już tak kolorowo. Na pierwszych dwóch miejscach znajduje się jeden z najpopularniejszych blogów kulinarnych w Polsce. Jego autorytet domeny to 48 (mój blog jest nowy, więc pewnie ma około 1 lub 2). Kolejne pozycje to równie popularne blogi. Mój przepis raczej nie ma szans na to, aby pojawić się w pierwszej dziesiątce wyszukiwania.

jak znaleźć słowa kluczowe

ZAWĘŻONE SŁOWO KLUCZOWE: propozycja słów kluczowych od Keysearch pomogła mi znaleźć inne słowa kluczowe, które są podobne do wybranej przeze mnie frazy. Pod Score znajduje się ocena konkurencji – im jaśniejszy kolor, tym łatwiej jest dostać się na pierwszą stronę w Google.

dobór słów kluczowych

Dwa słowa kluczowe wydają mi się najbardziej kuszące: „przepis na brownie z kakao” oraz „brownie oryginalny przepis„. Niestety moje brownie nie ma w składzie kakao, więc sprawdzam drugi keyword.

wyszukiwanie słów kluczowych

Trzecie miejsce na liście zajmuje blog, który posiada autorytet domeny niższy niż 10. Daje mi to nadzieję, że jeżeli mój przepisy będzie doskonale opracowany i spodoba się algorytmowi Google, mam szansę dostać się na pierwszą stronę. To słowo kluczowe ma aż 1000 wyszukiwań w miesiącu, co jest bardzo dobrym wynikiem.

DODATKOWE SŁOWA KLUCZOWE: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do mojego artykułu pozostałe słowa kluczowe, które podpowiada mi narzędzie. Moją inspiracją na kolejny wpis może być „przepis na brownie z kakao„. Widzę, że jest poszukiwany przez spore grono czytelników i posiada odpowiednią konkurencję dla mojego bloga.

CO DALEJ?

Nasza kulinarna blogerka ma już swoje słowo kluczowe. Zapytajmy, jakie będą jej kolejne kroki:

  1. Dzięki powyższej strategii udało mi się znaleźć 1 główne słowo kluczowe: „brownie oryginalny przepis”, które będzie moim słowem kluczowym.
  2. Dodam je kilkukrotnie do mojego artykułu w taki sposób, aby brzmiało, jak najbardziej naturalnie i było zgodne z polską gramatyką (na przykład dodając znaki przestankowe).
  3. Użyję także kilku dodatkowych słów kluczowych, rozrzucając je po całym artykule.
  4. Na koniec upewnię się, że mój artykuł jest najlepszy w swojej klasie, na przykład analizując przepisy u konkurencji

Wiesz już, jak ważny jest odpowiedni dobór fraz kluczowych oraz jak szybko dobrać słowa kluczowe. W kolejnym artykule zastanowimy się, jak optymalnie UŻYWAĆ słów kluczowych w swoich tekstach.

Zostaw Komentarz