Poprawne Stosowanie Anchor Text

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej zagadnieniu anchor text. Tekst – kotwica jest elementem on-page SEO. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest anchor text, jakie są jego rodzaje oraz jak poprawnie go stosować, zapraszam do lektury.

CO TO JEST ANCHOR TEXT?

Anchor text (nazywany także kotwicą) to słowo lub kilka słów, które zawiera w sobie link do innej strony wewnętrznej lub zewnętrznej. Poprawnie użyty anchor tekst pozwala czytelnikowi na szybkie uzyskanie dokładniejszych informacji o danym zagadnieniu.

Przykładowe zastosowanie anchor text znajdziesz w pierwszym paragrafie tego artykułu. Wspominam w nim o tym, że jest to jeden z elementów on-page SEO i to właśnie słowa „on-page SEO” są moją kotwicą, która odniesie czytelnika do artykułu poświęconego temu tematowi.

Jeżeli chcesz, aby Twój anchor tekst był jak najbardziej przyjazny dla SEO pamiętaj, że fraza musi być zwięzła i odpowiadać treści strony docelowej.

RODZAJE ANCHOR TEXT

Przetestuj kilka rodzajów anchorów i sprawdź, który z nich najbardziej odpowiada treści Twojej strony. Do wyboru są

 • dokładne dopasowanie – tekst kotwicy zawiera słowo kluczowe, które odzwierciedla treść strony, do której prowadzi link. Na przykład: „Poznaj mój ulubiony przepis na sernik„, gdzie do słów „przepis na sernik” zostanie podpięty link do strony, której słowem kluczowym jest właśnie „przepis na sernik”.
 • częściowe dopasowanie – tekst kotwicy zawiera odmianę słowa kluczowego strony, do której chcesz odesłać czytelników. Na przykład: „Dowiedz się, która receptura na sernik jest moją ulubioną”.
 • nagi link – nie korzystasz z żadnego tekstu, po prostu wklejasz link do strony w odpowiednim miejscu w artykule. Na przykład: „Mój ulubiony przepis na sernik znajduje się tutaj: https://www.przepisynaserniki.pl/moj-ulubiony-sernik„.
 • ogólny – ogólna fraza używana jako kotwica („kliknij tutaj”,” czytaj więcej” itp). Na przykład: „Kliknij tutaj, aby poznać mój ulubiony przepis na sernik”.
 • zdjęcie – odnośnikiem do innej strony jest zdjęcie, które dodatkowo możesz wzbogacić o opis alternatywny / alt atribute. Będzie on później używany przez Google jako połączenie opisu z Twoim linkiem.

JAK POPRAWNIE STOSOWAĆ ANCHOR TEKST?

Jeżeli na swojej stronie korzystasz z HTML użyj następującego kodu, aby połączyć anchor text z wybranym linkiem:

<a href="https://www.twojastrona.pl">Wybrany anchor text</a>

Pamiętaj, że prawidłowe użycie anchor text może mieć bardzo pozytywne znaczenie dla SEO Twojej strony. Optymalna kotwica powinna być:

 • zwięzła (od jednego do kilku słów)
 • dopasowana do treści strony linkowanej
 • zachęcająca do kliknięcia w link
 • jeżeli używasz kilku kotwic na jednej stronie nie używaj tych samych słów kluczowych
 • postaraj się nie linkować tej samej strony kilkukrotnie w jednym artykule
 • nie używaj zbyt wielu ogólnych słów (np. „kliknij tutaj”).

ANCHOR TEXT W POSTACH GOŚCINNYCH

Jeżeli tworzysz wpis gościnny na inną stronę nie zapomnij o dodaniu do artykułu jednej lub kilku kotwic, które doprowadzą czytelnika do Twojej witryny.

Jeśli to możliwe dodaj linki do swojej strony jak najwyżej w artykule i użyj słów kluczowych i ich pochodnych (na przykład jeden link do strony głównej, a drugi do konkretnego artykułu).

WPŁYW KOTWICY NA SEO

Wiemy, że wyszukiwarki starają się przedstawiać ranking stron, który jest jak najbardziej dopasowany do potrzeb czytelnika. Nie bez znaczenia jest więc trafność linków oraz powiązanie linkowanych stron ze sobą. Im więcej podobieństw, tym wyżej w rankingu wyszukiwania znajdą się zarówno strona linkująca oraz linkowana. Na czym polegają te podobieństwa? Przede wszystkim na temacie strony linkowanej oraz tekstu wybranego do kotwicy na stronie linkującej.

Zostaw Komentarz