Co To Jest Autorytet Domeny? DA a SEO

Dzisiaj poznamy termin Domain Authority (DA), który w tym artykule będę zamiennie nazywać również autorytetem domeny. Autorytet domeny to wskaźnik, który został opracowany przez firmę MOZ i zaliczany jest do Off-Page SEO.

CO TO JEST AUTORYTET DOMENY (DA)?

DA to subiektywna miara. Pomaga ona w ustaleniu prawdopodobieństwa, że dana ​​domena lub witryna zajmie określoną pozycję w wyszukiwarkach internetowych w porównaniu ze wszystkimi innymi witrynami internetowymi. Pojęcie autorytetu domeny zostało stworzone przez firmę zewnętrzną MOZ. Jest uznawane za przydatne narzędzie do analizy i nie jest oficjalnym narzędziem stosowanym przez Google do rankowania stron internetowych w wyszukiwarce.

Im wyższy DA posiada dana witryna, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się ona wyżej w wyszukiwarce niż domeny o niższym DA.

UWAGA: nie jest to jednak tak czarno-białe, jak wydaje się w teorii. Z własnego doświadczenia wiem, że witryny, które posiadają niskie DA, a oferują bardziej dopracowane treści niż strony z wyższym DA, mogą pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania.

ANALIZA AUTORYTETU DOMENY NA PRZYKŁADZIE

Spójrzmy na przykład poniżej – jest to wycinek pochodzący z mojego ulubionego programu do wyszukiwania słów kluczowych – KeySearch. Poniżej znajduje się pierwsze 10 stron, które wyświetlą się w wyszukiwarce Google po wpisaniu frazy „wakacje w Barcelonie” [stan na 14.10.2020].

co to jest autorytet domeny

Skupmy się na ostatniej kolumnie, która pokazuje poziom autorytetu domeny danej strony. Zielony kolor wskazuje na jej niską wartość, pomarańczowy na zadowalającą, wyższą wartość wskaźnika, a czerwony na bardzo wysoką. Jak widzisz na pierwszym miejscu znajduje się strona z DA niższym od kolejnych trzech stron. Z kolei na piątym miejscu znajduje się strona z DA niższym od trzech, teoretycznie „silniejszych” domen.

Jaki z tego wniosek? Autorytet domeny może pomóc w analizie konkurencji np. względem danego słowa kluczowego. Mimo to, nawet strony z wysokim autorytetem nie pojawią się wysoko w wynikach wyszukiwania, jeżeli nie dostarczą ciekawej i pożytecznej dla czytelnika (oczywiście zdaniem Google) treści.

Wskaźnik DA bardzo pomaga przy całościowej analizie strony i może wskazać kierunek rozwoju i strategii na przyszłość. Nie można o nim zapominać, ale z drugiej strony nie ma sensu polegać wyłącznie na nim.

SKALA AUTORYTETU DOMENY

Co oznacza, że jakaś strona ma niskie DA, a inna wysokie? Każda nowa strona zaczyna od poziomu 1. Strony wysoko wyspecjalizowane, które posiadają ruch liczony w milionach (np. YouTube, Wikipedia) mogą posiadać DA na poziomie 99. Dla blogów i stron internetowych dobrym wynikiem jest posiadanie DA od 20 wzwyż.

JAK SPRAWDZIĆ SWÓJ AUTORYTET DOMENY?

Jest kilka sposobów, aby sprawdzić autorytet domeny swojwj witryny:

  1. Zarejestrowanie się na stronie MOZ. Na początku nowi użytkownicy otrzymują darmowy trial na 30 dni, później muszą uiścić opłatę abonamentową 149$ (!) za miesiąc. Oczywiście MOZ daje dostęp do ogromnej ilości danych, nie tylko DA, ale na naszym poziomie zaawansowania na razie niepotrzebnych.
  2. Ściągnięcie darmowej wtyczki MOZ w formie rozszerzenia do przeglądarki. Aktywna wtyczka pokazuje DA każdej strony, którą odwiedzisz, a także ilość linków, która do niej prowadzi z innych domen. Polecam!
  3. Skorzystanie ze strony KeySearch, której wycinek pokazałam wcześniej. Jest to droga trochę naokoło. Jeśli chcesz sprawdzić DA konkurencji, wpisz dane słowo kluczowe w KeySearch i sprawdź autorytet domeny pierwszych 10 wyników wyszukiwania. Dziennie możesz sprawdzić do 5 słów kluczowych za darmo.

JAK POPRAWIĆ AUTORYTET DOMENY?

DA to miara stworzona przez MOZ i tylko oni tak naprawdę wiedzą, jak działa stworzony przez nich algorytm. My, jako obserwatorzy i użytkownicy możemy jedynie przyglądać się temu, jak rośnie nasz autorytet domeny. Jest jednak coś, co ma realny wpływ na szybkość wzrostu DA. Są to linki zewnętrzne prowadzące do naszej strony.

Jeżeli jakaś strona z wyższym DA niż nasz udostępni link do naszej witryny na swojej stronie, wpłynie to na wysokość naszego DA. Oczywiście nie ma tutaj zastosowania zasada 1 link = 1 poziom DA. Warto pracować nad tym, aby Twoja witryna posiadała jak najwięcej linków zewnętrznych, jednak nie zawsze jest to takie proste.

Jest kilka sposobów na to, aby link do Twojej strony został udostępniony przez inną witrynę (najlepiej taką, która posiada większy ruch niż Twoja). Oto niektóre z nich:

  • stworzysz doskonały artykuł, który wiralowo rozejdzie się po Internecie i inne strony będą go udostępniać nawet bez Twojej wiedzy (trudne)
  • skontaktujesz się z autorem wybranej strony i zapytasz o możliwość napisania wpisu gościnnego, w którym znajdzie się link do Twojej strony (średnio trudne)
  • wymienisz się linkami z inną stroną o podobnej tematyce (łatwe)
  • zapłacisz innemu autorowi za umieszczenie linku do Twojej strony (niepolecane!)

Więcej informacji na temat tego jak zdobywać linki do swojej strony już wkrótce!

Zostaw Komentarz