Dlaczego Warto Mieć Certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie danych. Mają też niebagatelną rolę w umieszczaniu Twojej witryny wysoko w wynikach wyszukiwania. To dość techniczna sprawa, ale niezwykle istotna. W sieci istnieją jasne instrukcje, dzięki którym krok po kroku możesz aktywować certyfikat SSL na stronie. Jeśli jednak posiadasz witrynę w WordPress, zadanie będziesz miała ułatwione.

CO TO JEST CERTYFIKAT SSL?

Sama definicja SSL jest dosyć techniczna, więc uspokoję Cię. Nie musisz wszystkiego rozumieć, aby szybko zainstalować ten certyfikat, a następnie o nim zapomnieć.

certyfikat ssl

Jeżeli klikniesz dwukrotnie w adres mojego bloga w pasku adresu zobaczysz przedrostek HTTPS. Tym, co rozróżnia strony z certyfikatem SSL od tych bez niego jest właśnie litera S. Oznacza ona oznacza nic innego jak HTTP Secure.

SSL to skrót od Secure Socket Layer. Jest to protokół, który pomaga zabezpieczyć i szyfrować dane przesyłane z punktu A do punktu B, czyli na przykład z Twojego urządzenia do innego miejsca, zahaczając przy okazji o kilka pośrednich serwerów, które przekazują dane dalej.

SSL zapewnia, że ​​dane przesyłane między Twoim urządzeniem a serwerem, z którym się łączysz, są zabezpieczone przed odczytaniem lub modyfikacją przez osoby trzecie, lub złośliwe oprogramowanie. Aby tak się stało, wymagane jest, aby strona docelowa posiadała certyfikat SSL.

Kiedy chcesz bezpiecznie połączyć się z serwerem, serwer musi najpierw wysłać certyfikat, aby pomóc w nawiązaniu bezpiecznego połączenia. Certyfikat zawiera kluczowe informacje, które ułatwiają nawiązanie połączenia, a także informują odbiorców, że witryna i jej zawartość są autentyczne.

DLACZEGO MUSISZ MIEĆ CERTYFIKAT SSL?

Posiadanie certyfikatu SSL nie jest czymś, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojej. Jeżeli jeszcze go nie masz, prawdopodobnie po jego zainstalowaniu nie odczujesz kolosalnej różnicy. Dlaczego więc warto zaopatrzyć się w certyfikat SSL?

  • Wszystko wskazuje na to, że Google zmierza do tego, aby uczynić certyfikat SSL obowiązkowym. Już teraz daje witrynom z certyfikatem przewagę w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że to posiadanie certyfikatu SSL powinno stać się częścią Twojej strategii SEO.
  • Ponadto przeglądarki Chrome identyfikują witryny, które nie mają certyfikatu SSL jako „niezabezpieczone”. Oznacza to, że osoby odwiedzające Twoją stronę mogą otrzymać ostrzeżenie, że nie jest ona bezpieczna, co może zniechęcić sporo grono potencjalnych czytelników.
  • HTTPS umożliwia ładowanie witryny przez HTTP/2, nową wersję protokołu HTTP. Pozwala to przeglądarkom na dużo szybsze ładowanie stron. Korzyści płynące z szybkiego ładowania dodatkowo pomogą Twojej witrynie wylądować wyżej w wynikach wyszukiwania Google.

JAK DODAĆ CERTYFIKAT SSL DO STRONY?

Instalacja certyfikatu SSL to zadanie dla firmy, u której masz wykupiony hosting, chyba że masz pełny dostęp do serwera i czujesz się pewnie we wprowadzaniu w nim zmian. Oznacza to, że sposób, w jaki musisz to zrobić, będzie różny w zależności od hostingu. Wiele firm oferuje darmowy certyfikat SSL w ramach abonamentu. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się ze swoim hostem.

Jeżeli korzystasz z WordPress prawdopodobnie posiadasz już certyfikat SSL. Jeżeli nie, możesz to zrobić na kilka sposobów, między innymi instalując odpowiednią wtyczkę lub ustawiając https:// ręcznie w Ustawieniach Ogólnych.

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

  1. Jeśli linkujesz na swojej stronie treści z innych witryn, na przykład artykuły z mediów społecznościowych lub linki do sklepów internetowych, musisz upewnić się, że wszystko to, co udostępniasz swoim czytelnikom pochodzi z bezpiecznej lokalizacji.
  2. Powinnaś również upewnić się, że Twoje dane Google Analytics i Search Console są zaktualizowane i wyświetlają te nowe informacje.
  3. Uruchom bezpłatne narzędzie do sprawdzania uszkodzonych linków w celu wyszukania niedziałających linków. Możesz je znaleźć tutaj.

PODSUMOWANIE

Wiesz już czym jest certyfikat SSL, dlaczego warto go mieć, jak sprawdzić, czy dana strona posiada certyfikat SSL oraz jak zainstalować certyfikat SSL samodzielnie na WordPress lub za pośrednictwem Twojego hosta. Jeżeli to i tak za dużo informacji na początek – nie martw się. Na razie naprawdę nie potrzebujesz wiedzieć więcej.

Zostaw Komentarz