4 Darmowe Narzędzia SEO, Które Warto Znać

Dzisiaj poznamy cztery darmowe narzędzia SEO, które ułatwią Ci zbudowanie własnej strategii SEO. Pomogą Ci one również w umieszczeniu Twoich artykułów wysoko w wynikach wyszukiwania. Niektóre z narzędzi są proste w obsłudze. Niektóre wymagają nabrania wprawy, a jeszcze inne posiadają wersję dodatkowo płatną, w którą można, ale nie trzeba inwestować.

WTYCZKA SEO

Czy wtyczka SEO jest Ci potrzebna? Myślę, że tak i zdecydowanie polecam skorzystanie z dobrej wtyczki SEO, szczególnie jeśli korzystasz z WordPress. Dobra wtyczka SEO będzie wykonywać za Ciebie niektóre funkcje SEO. O wielu z nich należy zawsze pamiętać, a ich częste stosowanie zajmuje dużo czasu, bywa mozolne, a nawet trudne. To, co mogę zasugerować i co wyjaśnię za chwilę to nie podążanie ślepo za wszystkimi zaleceniami wtyczki.

YOAST (WordPress)

Jeżeli tworzysz bloga na WordPress, możesz szybko aktywować wtyczkę Yoast, z której również korzystam. Jest to darmowe i bardzo popularne narzędzie SEO na tej platformie. Jest ono nieocenione dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z SEO, a także dla tych, którym dotychczas przynosiła pozytywne rezultaty. Ta wtyczka ma kilka świetnych funkcji, takich jak możliwość ustawiania meta opisu postów, konfigurowania map witryn XML i usuwania niepotrzebnych archiwów. Błyskawiczne wyszukuje także błędy podczas pisania artykułów pomaga zaoszczędzić czas na liczeniu ilości słów kluczowych oraz długości zdań. Oczywiście wtyczka Yoast nie jest nieomylna i to, że zobaczysz przy swoim poście dwa zielone światełka (oznaczające poprawne zastosowanie SEO) nie oznacza, że Twój artykuł od razu pojawi się w TOP 10 rezultatów wyszukiwania.

Traktuj wtyczkę jako dobrego, darmowego doradcę SEO, ale zawsze sprawdzaj to, jak radzą sobie Twoje posty i nie bój się ich publikować nawet wtedy, gdy Yoast pokaże jedną z metryk na czerwono. Poniższa grafika pokazuje, jak wtyczka Yoast oceniła mój poprzedni post o linkach bezpośrednich:

Yoast Seo - darmowe narzędzia SEO

Co bierze pod uwagę wtyczka Yoast analizując Twój artykuł? Między innymi to, czy posiada on link wewnętrzny i zewnętrzny, jak często zostało użyte słowo kluczowe, czy został stworzony opis meta, czy słowa kluczowe zostały umieszczone w nagłówku i wiele innych.

Wtyczka Yoast posiada również płatną wersję Premium, z której nie korzystałam. Wersja darmowa w zupełności mi wystarczy. Kliknij tutaj, aby zobaczyć dokładny przewodnik (po angielsku), który pomoże Ci w instalacji wtyczki Yoast SEO.

GOOGLE ANALYTICS

Google Analytics to doskonałe darmowe narzędzie SEO, która umożliwia wielowymiarową analizę tego, co dzieje się w Twojej witrynie. Ilość dostępnych tu raportów może przyprawić o zawrót głowy, ale oczywiście na początku nie musisz z nich korzystać!

To, co najbardziej przyda Ci się na początek to wiedza o tym:

 • ile osób odwiedza Twoją witrynę
 • ile czasu na niej spędzają
 • jakie strony są najchętniej / najrzadziej odwiedzane
 • z jakich źródeł trafiają na Twoją witrynę (np. przez wyszukiwarkę, kanały social media itp.)
 • w jakie linki na stronie klikają
 • i wiele, wiele więcej.

Jeżeli myślisz o współpracy z markami lub firmami zewnętrznymi, nie zdziw się, jeżeli będą one zainteresowane właśnie raportami z GA. To dla nich jedno z najbardziej miarodajnych źródeł wiedzy na temat Twojej witryny.

SEARCH CONSOLE

Google Search Console to miejsce, w którym możesz dowiedzieć się wszystkiego o tym, w jaki sposób Twoja witryna zachowuje się w wynikach wyszukiwania Google i jaki jest jej ranking. Możesz tu znaleźć takie informacje, jak:

 • na jakiej pozycji znajduje się Twoja strona względem wyszukiwanych przez odbiorców słów kluczowych
 • jakie artykuły z Twojej strony są zindeksowane w wyszukiwarce Google i jeśli nie, to dlaczego tak siędzieje
 • ile kliknięć uzyskuje Twój blog dzięki odpowiednim słowom kluczowym
 • jakie inne witryny kierują czytelników do Twojej strony
 • i wiele innych.

W Google Search Console możesz sprawdzić, czy na Twojej stronie pojawiają się jakieś błędy oraz je naprawić. Możesz tu także załadować mapę strony oraz przekonać się, jak Twoja strona radzi sobie w wersji mobilnej.

Jeżeli korzystasz z Google Analytics, możesz łatwo połączyć oba darmowe narzędzia SEO i sprawdzać niektóre z wskaźników właśnie tam.

NARZĘDZIE DO WYSZUKIWANIA SŁÓW KLUCZOWYCH

Tutaj opcji jest wiele. Ja korzystam z narzędzia Keysearch, w którym w darmowej wersji można sprawdzić 5 słów kluczowych. Daje ono również wiele inspiracji co do innych słów kluczowych, które są często wyszukiwane przez użytkowników oraz pokazuje, jakie strony potencjalną konkurencję. Sprawdźmy na przykładzie.

Planuję napisać artykuł o tym, co zwiedzić w Krakowie. Jak widzisz po prawej stronie poniższego zrzutu ekranu, narzędzie dało mi wiele inspiracji co do tego, czego jeszcze, co związane jest z Krakowem szukają czytelnicy. Słowo kluczowe „co zwiedzić w Krakowie” jest co miesiąc wyszukiwane przez średnio 1300 osób, co jest całkiem dobrym wynikiem. Gdyby ta wartość wyniosła 0 radziłabym poszukać innego, pokrewnego słowa kluczowego. W końcu szkoda czasu na pisanie o tym, o czym nikt nie chce czytać 🙂

Po lewej stronie widzisz linki pierwszych dziesięciu stron, które Google zaproponuje osobom wyszukującym tego słowa kluczowego. Na pierwszym miejscu jest Tripadvisor, którego wyjątkowo trudno będzie przebić.

darmowe narzędzie SEO keysearch

To tylko niektóre z funkcji, jakie posiada Keysearch. Ja korzystam z wersji płatnej, która kosztuje około 17$, jednak łatwo jest znaleźć kod rabatowy i dodatkowo obniżyć tę kwotę (dajcie znać, jeśli chcielibyście skorzystać z kodu, którego często używam).

DARMOWE NARZĘDZIA SEO: PODSUMOWANIE

Darmowe narzędzia SEO to doskonały sposób na to, aby ułatwić sobie pisanie artykułów przyjaznych SEO oraz analizę ruchu i konkurencji. Ten artykuł to tylko zalążek tego, co możecie znaleźć w tych narzędziach. Chętnie rozwinę temat opisując ich trochę bardziej zaawansowane, ale równie przydatne funkcje. Miłego odkrywania.

Zostaw Komentarz