Linki Bezpośrednie i Ich Wpływ Na SEO

Linki bezpośrednie (ang. permalinks) to jedna z najważniejszych rzeczy, o jaką możesz zatroszczyć się już na początku tworzenia swojej strony internetowej lub bloga. W tym artykule dowiesz się, dlaczego bezpośrednie odnośniki są tak ważne oraz jak od samego początku zadbać o to, jak wyglądają Twoje linki.

CO TO SĄ LINKI BEZPOŚREDNIE?

Link bezpośredni to nic innego, jak adres URL, który pojawia się na pasku adresu w przeglądarce internetowej. Przykład bezpośredniego odnośnika to na przykład adres strony, którą właśnie czytasz:

https://ekspreseo.com/linki-bezposrednie

Permalinks mogą przyjmować wiele różnych postaci. Oto niektóre z nich:

https://ekspreseo.com/123?
https://ekspreseo.com/2020/11/linki-bezposrednie
https://ekspreseo.com/on-site-seo/linki-bezposrednie

W zależności od tego, gdzie tworzysz swoją stronę, będziesz mogła wybierać spośród co najmniej kilku konfiguracji.

LINKI BEZPOŚREDNIE A SEO

Poprawne stosowanie linków bezpośrednich może mieć fenomenalny wpływ na SEO. Najważniejszą zasadą jest umieszczenie w adresie URL słowo kluczowe danej witryny. Jest to sposób na dodatkowe „podbicie” witryny w rankingu wyszukiwarki dotyczącym danego słowa kluczowego.

Odpowiedni permalink jest przejrzysty i wygląda też znacznie lepiej dla czytelników. Słowo kluczowe zawarte w adresie URL daje pewną informację na temat tego, czego dotyczy artykuł.

O CZYM PAMIĘTAĆ?

Jest kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać przy budowaniu linków bezpośrednich:

  • staraj się, aby link bezpośredni był jak najkrótszy, to znaczy nie zawierał więcej niż 5 słów
  • unikaj spójników
  • nie używaj polskich znaków
  • unikaj dat w adresie URL. Jeżeli w przyszłości zdecydujesz się zaktualizować dany artykuł i zmienisz jego datę, najprawdopodobniej zmieni się też jego adres URL. Może to spowodować uszkodzenie innych linków, które odnoszą się do tej strony.
  • najlepszy sposób na efektywny permalink to: adresstrony.com/nazwa-posta lub adresstrony.com/słowo-kluczowe

Jeśli Twoja strona ma duże grono czytelników i dużo artykułów to zmienianie struktury adresów URL nie jest zalecane. Zaktualizowanie dużej ilości linków może wpłynąć na szybkość ładowania strony oraz spowodować problemy z przekierowaniami z innych stron lub linków wewnętrznych.

Pamiętaj, że każda zmiana linków bezpośrednich może wpłynąć na wszystkie istniejące linki wewnętrzne. Może okazać się, że przyda Ci się wtyczka lub pomoc w skonfigurowaniu przekierowania ze starych adresów URL do nowych.

JAK SPRAWDZIĆ BŁĘDY?

W każdej chwili możesz sprawdzić poprawność swoich linków tutaj zupełnie za darmo.

PODSUMOWANIE

Wiesz już czym są linki bezpośrednie oraz jaki wpływ mają na SEO Twojej strony. Jeżeli posiadasz nową stronę, koniecznie sprawdź i zaktualizuj adresy URL już teraz. Jeżeli Twoja witryna ma już swoją historię i wiernych czytelników, możesz pominąć ten krok.

Zostaw Komentarz