Optymalizacja SEO w 7 krokach

Zastanawiasz się, jak pisać artykuły przyjazne algorytmom Google? Dzisiaj omówimy sobie, na czym polega optymalizacja SEO, którą można wykonać już w momencie tworzenia treści. Dzięki określonym sygnałom, które dodasz do swoich artykułów, przekażesz algorytmowi Google wskaźniki, które pozwolą mu lepiej odczytać to, co znajduje się na Twojej stronie.

optymaliacja seo checklista

7 ELEMENTÓW OPTYMALIZACJI TREŚCI POD KĄTEM SEO

Umieszczając w swoich artykułach wszystkie poniższe 7 elementów, dajesz im wszystko to, co jest niezbędne, aby zajęły wysokie miejsce na liście wyników wyszukiwania, a w efekcie zwiększyły ruch na Twojej stronie. Poniżej cała lista elementów, którym przyjrzymy się bliżej.

 1. TYTUŁ
 2. NAGŁÓWKI
 3. LINKI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE
 4. SŁOWO KLUCZOWE W URL
 5. SŁOWA KLUCZOWE W TEKŚCIE
 6. OPIS META
 7. ZDJĘCIA

Niektóre z nich zostały już szczegółowo opisane na blogu, dlatego klikając w wybrany odnośnik, przejdziesz do odpowiedniego artykułu. Tymczasem przejdźmy do konkretów.

Optymalizacja SEO

TYTUŁ

Tytuł Twojego artykułu jest jednym z najważniejszych elementów wartościowego tekstu. Nie tylko daje Google istotne sygnały dotyczące zawartości Twojej strony, ale również zachęca (lub zniechęca) potencjalnych czytelników do odwiedzenia Twojej witryny.

Tytuł jest pierwszą rzeczą, którą widzi czytelnik i najlepszą reklamą, która może przynieść Ci więcej ruchu. Tytuł, którego użyjesz powinien być chwytliwy i dokładnie przedstawiać to, co znajduje się w Twoim tekście. Warto zamieścić w nim słowo kluczowe oraz CTA (ang. call to action), które dodatkowo zachęci czytelnika do kliknięcia w link.

Oto kilka tytułów, które znalazłam na pierwszych miejscach listy wyników w Google:

SŁOWO KLUCZOWENAGŁÓWEK w TOP 1
co zwiedzić w BerlinieCo warto zobaczyć w Berlinie? Atrakcje Berlina na weekend
co kupić pod choinkę50 pomysłów na prezenty z sieci pod choinkę
jak ugotować makaronJak perfekcyjnie ugotować makaron?
romantyczny film na wieczórFilmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór
zabawy dla dzieciZabawy dla dzieci w domu 30 propozycji
najlepszy odkurzaczNajlepsze odkurzacze. TOP-10 (jesień 2020)
tanie podróżowanieTanie podróżowanie: praktyczne rady
odplamiaczOdplamiacze – pozbądź się uporczywych plam i zabrudzeń

Analizując powyższe tytuły, można dopatrzyć się kilku podobieństw:

 • Wszystkie z nich posiadają słowo kluczowe lub pochodną słowa kluczowego, które wskazuje na to, co dokładnie znajdziemy na stronie. Oznacza to, że nie zawsze użycie dokładnej wersji słowa kluczowego gwarantuje sukces.
 • Dodanie liczby w tytule przyciąga uwagę i jeszcze bardziej przybliża zawartość artykułu.
 • Doprecyzowanie tytułu lepiej oddaje jego treść (np. „praktyczne rady”, „zabawy dla dzieci w domu”, „prezenty z sieci”).
 • Maksymalne wykorzystanie zalecanej ilości znaków w tytule. Zwykle mówi się o 55-60 znakach, jednak ich ilość zależy również od tego, jakich liter używa się w tytule („i” zajmuje mniej miejsca niż „w”).
 • Dodawanie przymiotników i przysłówków: najlepszy, praktyczne, perfekcyjnie.

Optymalizacja SEO: zanim wybierzesz tytuł dla swojego artykułu sprawdź, jakie tytuły znajdują się na pierwszej stronie po wpisaniu Twojego słowa kluczowego. Zainspiruj się i stwórz jeszcze lepszy tytuł. Nie bój się eksperymentować.

NAGŁÓWKI

Najważniejsze nagłówki, które powinny znaleźć się w Twoim tekście to <h1> oraz <h2>. Pozostałych, czyli <h3> i kolejnych użyj wtedy, gdy Twój artykuł jest długi i porusza wiele tematów w szczegółach.

Nagłówek H1 przypisz do tytułu swojego posta. Nie myl go z tagiem TITLE, który jest używany przez wyszukiwarki (można go zmienić np. poprzez wtyczkę Yoast).

Podtytuły H2 pomagają rozbić treść na łatwe do przeglądania części i sprawia, że artykuł ​​jest łatwiejszy w odbiorze dla czytelników. W jednym z nagłówków H2 umieść swoje słowo kluczowe, gdyż te znaczniki mają większą wagę niż zwykły tekst. Przydatne może być także umieszczenie dodatkowego słowa kluczowego, szczególnie w górnej części postu.

Dodatkowe słowa kluczowe możesz umieścić w kolejnych podtytułach H3.

Sprawdźmy, jak z tematem nagłówków poradziła sobie strona, która znalazła się na pierwszym miejscu rankingu pod słowem kluczowym: „jak oszczędzać na jedzeniu”. Udało mi się znaleźć wyjątkowo trafny przykład 🙂

SŁOWO KLUCZOWE:jak oszczędzać na jedzeniu?
TYTUŁ:Jak oszczędzać na jedzeniu – 50 podpowiedzi | Kobiece Finanse
H1:Jak oszczędzać na jedzeniu – 50 podpowiedzi
H2:* Głupie sposoby oszczędzania na jedzeniu – TAK NIE RÓB!!!
* Oszczędzanie na jedzeniu: strategiczne podejście
* Jak zmniejszyć wydatki na jedzenie – zmiany w jadłospisie i w nawykach żywieniowych
* Jak oszczędzać na jedzeniu podczas zakupów?

Sam artykuł jest bardzo długi i posiada mnóstwo wskazówek, dla których użyto list punktowanych i nagłówków H3.

Optymalizacja SEO: postaraj się, aby odległość między dwoma nagłówkami H2 nie była większa niż 300 słów. Jeżeli posiadasz wiele nagłówków pomyśl o dodaniu spisu treści na początku artykułu, aby ułatwić czytelnikom szybkie przejście do wybranej części tekstu.

LINKI WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE

Linkowanie do innych stron oraz otrzymywanie linków od innych to bardzo ważny element strategi SEO. Linki, które umieszczasz w swoich artykułach pomagają wyszukiwarkom zindeksować Twoje treści, a te witryny, do których linkujesz ułatwiają im określenie, o czym dokładnie jest dany post.

Linki wewnętrzne to odnośniki, które łączą treści znajdujące się na Twojej stronie. Spójrz na pierwsze zdanie tej sekcji – umieściłam w nim dwa linki do moich innych artykułów, rozwijających tematykę linkowania. Linki wewnętrzne pomagają zdefiniować strukturę witryny, a także hierarchię treści.

Łączenie podobnych podstron ułatwia wyszukiwarkom znajdowanie i indeksowanie Twoich treści. Nie bez znaczenia jest też słowo-kotwica, którego użyjesz, aby połączyć go z odnośnikiem na inną ze swoim stron. Więcej o anchor text (kotwicach) poczytasz tutaj.

Optymalizacja SEO: linkuj swoje stare artykuły w nowych treściach, ale przejdź również do wcześniej napisanych tekstów i umieść w nich odnośniki do nowych postów.

Linki zewnętrzne to inaczej linki wychodzące, które kierują Twoich czytelników do innej witryny niż Twoja. Jeżeli chcesz umożliwić osobom odwiedzającym Twoją stronę poszerzenie wiedzy, umieść w artykule link do strony, która zawiera sprawdzone i autorytatywne treści. Pamiętaj, że linkowanie do „podejrzanych” stron może zaszkodzić rankingowi SEO Twojej strony.

O ile zdarzają się głosy, że linkowanie do innych stron może skłonić Twoich odbiorców do opuszczenia Twojej strony, warto umieścić chociaż jeden wysokiej jakości link zewnętrzny i dodać do niego opcję otwierania w nowej karcie. Zamieszczaj linki do tych witryn, do których masz zaufanie i które chcesz promować.

Z drugiej strony powstrzymaj się od linkowanie do stron o podobnej tematyce do Twojej. Każdy link zewnętrzny z atrybutem „follow” to podzielenie się swoim ciężko wypracowanym autorytetem domeny z inną witryną. Z tego też powodu nie zdziw się, jeżeli po jakimś czasie prowadzenia bloga zaczniesz otrzymywać prośby o zamieszczenie na nim wpisów gościnnych z linkami do innych stron, a nawet otrzymywać zapłatę za dodanie linku do innej strony w jednym ze swoich artykułów. Korzystaj z tej możliwości bardzo rozważnie.

Optymalizacja SEO: umieść w swoim artykule link minimum jeden link do strony, która cieszy się dużym zaufaniem czytelników (strony rządowe, badawcze, duże portale).

SŁOWO KLUCZOWE W URL

Adres URL Twojego artykułu powinien zawierać słowo kluczowe oraz być jak najkrótszy. Pomijaj zbędne spójniki i cyfry.

Spójrz, jaka jest różnica między optymalnym adresem URL: /zwiedzanie-maroka a takim, którego lepiej unikać: /10-najlepszych-porad-jak-zwiedzic-cale-marokoi-nie-zwariowac. Natknęłam się kiedyś na opinię, wydaną przez same Google, że wyszukiwarka zwraca uwagę tylko na 5 pierwszych słów adresu URL. Spraw, aby było to najlepsze możliwe słowa.

UWAGA:

Jeżeli dostosowujesz URL ręcznie, korzystaj z myślników („-„), a nie podkreśleń („_”).

Optymalizacja SEO: podchodź bardzo ostrożnie do zmieniania adresów URL już istniejących artykułów. Jeśli go zmienisz na nowy, stary adres, który pojawi się w wynikach wyszukiwania będzie prowadził do strony 404. Jeżeli naprawdę musisz zmienić stary URL, nie zapomnij skonfigurować przekierowania.

OPIS META

Opis meta to około 150-znakowy opis strony, który pozwala zrobić pierwsze (miejmy nadzieję, że dobre) wrażenie na potencjalnych czytelnikach. Oto przykłady opisów meta, które znalazłam wysoko w opisach wyszukiwania:

Jak widzisz wszystkie one zawierają słowa kluczowe lub ich odmiany oraz dokładnie opisują to, co znajdę po kliknięciu w link. Co ważne, ustawienie opisu meta nie zawsze gwarantuje sukces, gdyż to, co wyświetli się w opisie strony jest zawsze wybierane przez samą wyszukiwarkę. Może się okazać, że Twój skrzętnie napisany opis, w ogóle nie zostanie wyświetlony. Niestety na to na razie nie mamy wpływu.

Optymalizacja SEO: potraktuj opis meta, jako reklamę swojej strony. Jeżeli nie masz pomysłu co napisać – zainspiruj się opisami meta konkurencyjnych stron 🙂

SŁOWA KLUCZOWE W TEKŚCIE

Upewnij się, że Twoje główne słowo kluczowe znajduje się w pierwszych 100 słowach artykułu. Następnie umieść je jeszcze dwa lub trzy razy w obrębie całego tekstu. Nie zapomnij dodać powiązanych słów kluczowych, pamiętając jednak, aby cały tekst brzmiał naturalnie i był łatwy w odbiorze.

Wyszukiwarki wykorzystają te dodatkowe słowa kluczowe, aby lepiej zrozumieć
o czym piszesz, dzięki czemu Twoja strona będzie miała większą szansę na pojawienie się wysoko w wynikach wyszukiwania nie tylko dla głównego słowa kluczowego, ale także z powiązanymi z nimi frazami.

Optymalizacja SEO: w jednym z poprzednich artykułów przedstawiłam, jak przeprowadzić analizę słów kluczowych. Wykorzystaj tę wiedzę w praktyce!

ZDJĘCIA

Dodanie zdjęć do publikowanych treści pozwala je urozmaicić, a przy okazji sprawić, że tekst będzie milszy dla oka. Pamiętaj, aby dodać podpis alternatywny do swoich zdjęć – polecam dodać do niego słowo kluczowe. Możesz również zadbać o tytuł, podpis i opis zdjęcia.

Optymalizacja SEO: zmień nazwę pliku ze zdjęciem na taką, która oddaje treść artykułu i pasuje do obrazu. Unikaj przesyłania zdjęć o nazwie IMG123.jpg. Skorzystaj z programów do kompresji i pomniejszania zdjęć (ja korzystam z darmowej strony pomniejszacz.pl), aby nie spowalniać swojej strony zbyt ciężkimi plikami.

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że moja strategia optymalizacji treści pod kątem SEO jest dla Ciebie jasna i zrozumiała. Wszystkie powyższe kroki możesz wykonać w trakcie tworzenia swoich treści i nie powinny zająć Ci one dużo czasu. Z czasem, wszystkie te elementy staną się dla Ciebie naturalne.

Zostaw Komentarz