Co To Są Słowa Kluczowe? ZACZYNAMY!

Słowa kluczowe w Google pełnią niezwykle istotną rolę dla dobrej strategii SEO. Jak najłatwiej wyjaśnić to, czym jest słowo kluczowe? Jest to po prostu jedno słowo lub fraza złożona z kilku wyrazów. Wpisujesz je w wyszukiwarkę z zamiarem znalezienia większej ilości informacji na dany temat.

CO TO JEST SŁOWO KLUCZOWE?

Słowo kluczowe (keyword) najlepiej opisuje to, co znajduje się na Twojej stronie internetowej lub konkretnym artykule na blogu. Jest to słowo-klucz, wokół którego kręci się wszystko to, co chciałabyś przedstawić swoim czytelnikom. Bazując na głównym słowie kluczowym, a także pomocniczych słowach kluczowych, Twoja strona internetowa rankuje w wynikach wyszukiwania. Oczywiście im wyżej w rankingu, tym lepiej dla ruchu na Twojej witrynie.

Przykładowo, posiadasz blog o pieczeniu ciast, na którym umieszczasz różne przepisy. Każdy przepis będzie odnosił się do innego rodzaju ciasta. Jeżeli publikujesz przepis o tym, jak upiec sernik, Twoim słowem kluczowym może być właśnie jak upiec sernik, przepis na sernik albo sernik. To, które z tych słów powinno być tym głównym zależy między innymi od tego, jak duża jest konkurencja dla każdego z nich. To jednak temat na kolejny artykuł o analizie słów kluczowych (już wkrótce!).

PO CO SĄ SŁOWA KLUCZOWE?

Słowa kluczowe ułatwiają wyszukiwarkom zrozumienie tego, co znajduje się na Twojej stronie. Dzięki temu, mogą oni polecić ją osobom, które szukają informacji właśnie na ten temat. Istotną cechą słów kluczowych jest to, że powtarzają się one w artykule na stronie odpowiednią ilość razy. Dzięki temu wyszukiwarka otrzymuje jasny sygnał, że właśnie to jest temat przewodni danej strony.

Słowo kluczowe to podstawa SEO i pozwala na dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców. Odpowiednie słowa kluczowe pozwolą Ci przyciągnąć na stronę z przepisem na sernik z rodzynkami fanów właśnie tego wypieku. Jeśli użyjesz niewłaściwych słów kluczowych, będzie Ci niezwykle trudno zdobyć grono czytelników, na których najbardziej Ci zależy.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE SŁOWA KLUCZOWE?

Przede wszystkim słowo kluczowe nie równa się jednemu wyrazowi. Oczywiście, możesz postanowić, że Twoim słowem kluczowym będzie sernik. Najprawdopodobniej jednak będzie Ci NIEZWYKLE ciężko wybić się na tle innych artykułów z przepisem na to ciasto. To słowo klucz jest niezwykle popularne i na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania na pewno znajdą się strony o dobrze ugruntowanej pozycji, jeśli chodzi o artykuły na temat wypieków i gotowania.

O wiele łatwiej jest zawęzić frazę i skupić się na specyficznych amatorach sernika. Przykładowymi słowami kluczowymi mogą być: przepis na sernik czekoladowy, sernik bez jajek, najlepszy sernik na zimno, jak zrobić sernik w 30 minut. To tylko przykłady, ale na pewno rozumiesz, o co mi chodzi. Oczywiście, najważniejsze to dostosować swoje słowo kluczowe to tematu, o którym piszesz.

Nie używaj frazy sernik bez jajek, jeżeli w Twoim przepisie są jajka. Doprowadzi to do tego, że osoba, która poszukuje przepisu na sernik bezjajeczny może wejść na Twoją stronę. Następnie przejrzy listę potrzebnych składników, zauważy, że są na niej jajka i szybko opuści stronę. Takie działanie da znać wyszukiwarce, że Twoja strona nie spełnia oczekiwań czytelników i straci ona swoją pozycję w wynikach wyszukiwania. A jak wiadomo, mało kto zagląda na drugą i kolejne strony w wyszukiwarce.

co to są słowa kluczowe? na przykładzie sernika

JAK UŻYWAĆ SŁÓW KLUCZOWYCH?

Sposobów na efektywne używanie słów kluczowych może być wiele. Niektórzy upychają na siłę dane słowo, w co drugim akapicie, nawet jeżeli nie jest to poprawnie gramatycznie. Wiadomo jednak, że tekst zawierający wiele takich samych słów w dziwnych kombinacjach nie jest przyjemną lekturą. A ponieważ użytkownicy uważają ten rodzaj artykułów za nieprzystępny i sztuczny, to samo pomyśli o nim Google.

  1. Nie umieszczaj słów kluczowych tylko w pierwszym akapicie. Użyj go w tytule posta, nagłówku lub podtytule, dodaj do opisu zdjęcia oraz meta description. Wszystko musi brzmieć naturalnie!
  2. Przede wszystkim skup się na treści i upewnij się, że Twoje słowo kluczowe pojawi się kilka razy w różnych miejscach w artykule. Uznaje się, że maksymalne nasycenie słowami kluczowymi nie powinno być wyższe niż 3% (aż boję się pomyśleć ile razy w tym artykule pada moje nomen omen słowo kluczowe).

PODSUMOWANIE

Jeżeli chodzi o podstawy słów kluczowych – wiesz już wszystko. Jeżeli chcesz zrobić drugi krok i samodzielnie dokonać analizy słów kluczowych, koniecznie sprawdź mój poradnik:

ANALIZA SŁÓW KLUCZOWYCH: PROSTA STRATEGIA

Zostaw Komentarz