Jak Tworzyć Treści Przyjazne SEO?

Na tej stronie znajdziesz zbiór moich wpisów, które pomogą Ci stworzyć treści przyjazne SEO już na początkowym etapie tworzenia artykułów na swoją stronę. Będzie ona regularnie uzupełniana o nowe porady wraz z rozrastaniem się treści na blogu.

jak tworzyć treści przyjazne SEO

O CZYM PAMIĘTAĆ TWORZĄC TREŚCI PRZYJAZNE SEO?

Oto podstawowy proces tworzenia treści przyjaznych SEO. Jest to lista w pigułce dla osób, które chcą szybko przejść przez proces optymalizacji swoich artykułów jeszcze w fazie ich tworzenia. Większość podpunktów posiada link do artykułów na blogu, które rozszerzą wiedzę i dadzą konkretne i praktyczne wskazówki. W poniższym przykładzie posłużę się przykładem artykułu z bloga podróżniczego.

KROK 1: SZYBKA TEORIA I SŁOWA KLUCZOWE

 1. Na początek dowiedz się co to jest SEO i poznaj jego rodzaje.
 2. Zanim rozpoczniesz pisanie artykułu wybierz dla niego odpowiednie główne słowo kluczowe (np. podróż z dzieckiem do Włoch) i kilka dodatkowych słów kluczowych (np. Włochy z dzieckiem, jak zaplanować wycieczkę do Włoch z dzieckiem), które pozwolą wyszukiwarkom odpowiednio zindeksować Twoją stronę. Dzięki temu Twoje treści łatwiej trafią do potencjalnych odbiorców.
 3. Dokonaj analizy wybranego słowa kluczowego pod względem konkurencji na przykład korzystając darmowych narzędzi SEO (np. KeySearch) lub wpisz je w wyszukiwarkę. Jeżeli posiadasz nowego bloga, a w pierwszej dziesiątce wyszukiwania znajdują się artykuły z dużych portali (w przypadku artykułów podróżniczych np. booking.com, skyscanner.com, wikipedia.com itp.) zawęź swoje słowo kluczowe (np. Włochy zimą z dwulatkiem).

KROK 2: TWORZENIE TREŚCI

 1. Rozmieść słowa kluczowe proporcjonalnie w tekście, jednak nie przesadzaj. Około 2-4 słowa kluczowe w tekście (w zależności od jego długości), 1 keyword w tytule, 1 keyword w podtytule i 1 słowo kluczowe w pierwszym paragrafie powinny w zupełności wystarczyć.
 2. Zadbaj o to, aby w Twoim artykule znalazły się odpowiednie linki wewnętrzne do innych treści na Twoim blogu. Powinny one odnosić się do zagadnienia lub być interesujące dla czytelnika (np. co spakować na podróż do Włoch, ulubione włoskie dania) i chociaż jeden link zewnętrzny do źródeł, dzięki którym Twoi czytelnicy mogą poszerzyć swoją wiedzę.
 3. Tworząc linki wewnętrzne i zewnętrzne pamiętaj, aby zagnieździć je w odpowiednich kotwicach (anchor text).
 4. Dodaj zdjęcie i pamiętaj, aby w polu „alt text” dodać frazę zawierającą słowo kluczowe.

KROK 3: PRZED PUBLIKACJĄ

 1. Nie zapomnij o stworzeniu meta opisu, w którym w około 155 znakach zareklamujesz swój artykuł. Celem meta opisu jest skłonienie czytelnika do kliknięcia w link do Twojej strony, który pokaże się w wyszukiwarce.
 2. Przed opublikowaniem artykułu upewnij się, że posiada prosty i nawiązujący do treści link bezpośredni. Jeśli to możliwe zawrzyj w nim swoje słowo kluczowe (np. wlochy-z-dziecmi).
 3. Jeśli korzystasz z WordPressa przeanalizuj gotowy post za pomocą jednej z wtyczek SEO, na przykład Yoast.

KROK 4: ANALIZA PO KILKU TYGODNIACH

 1. Po kilku tygodniach przeanalizuj widoczność swojego artykułu w wyszukiwarce korzystając z jednego z narzędzi SEO (np. Google Analytics).
 2. Jeżeli Twój post nie znajduje się na pierwszej stronie wyszukiwania pomyśl o ponownej optymalizacji artykułu. Możesz zmienić słowo kluczowe lub dopisać dodatkową treść. Zastanów się, dlaczego artykuły znajdujące się w pierwszej dziesiątce wyszukiwania są lepsze od Twoich.

Mam nadzieję, że powyższe kroki są dla Ciebie wystarczająco jasne i proste. Myślę, że najtrudniejsze jest wybranie odpowiedniego słowa kluczowego (Krok 1) oraz późniejsza analiza tego, jak Twój artykuł radzi sobie w Google (Krok 4). Krok 2 i Krok 3 powinny zająć Ci stosunkowo mniej czasu. Powodzenia 🙂