Wpisy Gościnne a SEO – Jak Zdobywać Linki?

Tworzenie wpisów gościnnych na innych stronach lub blogach to doskonały sposób nie tylko na wypromowanie swojej witryny. Wpisy gościnne dają możliwość uzyskania cennego linku zwrotnego od strony z wyższym autorytetem domeny (o autorytecie domeny możesz przeczytać TUTAJ) i większym ruchem niż ma Twoja witryna.

CO TO SĄ WPISY GOŚCINNE I DLACZEGO WARTO JE TWORZYĆ?

Publikowanie artykułów gościnnych na innej stronie (ang. guest posting) to jeden z bardziej czasochłonnych sposobów zdobywania linków zewnętrznych, ale także jeden z najlepszych. Otrzymujesz nie tylko większą kontrolę nad linkami, które dodają Twojej stronie więcej „autorytetu” w oczach wyszukiwarek. Dodatkowo dostajesz bonus w postaci dostępu do nowych odbiorców. W konsekwencji może to wpłynąć na większe zainteresowanie publikowanymi przez Ciebie treściami.

JAK WYBIERAĆ STRONY DO GUEST POSTINGU?

Pisanie postów gościnnych wymaga czasu. Warto dobrze przemyśleć strategię działania, aby upewnić się, że nie przeznaczysz na nie więcej czasu niż na tworzenie treści na swoją stronę. Bardzo dużo czasu zajmuje znalezienie odpowiednich stron które:

  • posiadają większy autorytet niż Twoja. Tutaj przyda się wtyczka MOZ. Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy wybrana przez Ciebie strona może realnie wpłynąć na Twój autorytet domeny.
  • zgodzą się na to, abyś mogła opublikować swój artykuł na ich stronie. Niektóre strony chętnie przyjmują nowe artykuły za darmo. Inne mogą oczekiwać od Ciebie, że zapłacisz im za możliwość publikacji wpisu gościnnego.

Nie koncentruj się tylko na blogach. Niektóre z najbardziej atrakcyjnych linków, jakie można otrzymać pochodzą z witryn komercyjnych. Są to na przykład strony linii lotniczych, większych portali informacyjne, serwisów recenzujące produkty, lokalnych witryny w Twoim mieście.

GDZIE SZUKAĆ STRON DO WPISÓW GOŚCINNYCH?

Przychodzą mi do głowy dwie metody:

  1. Napisz bezpośrednio do autora strony (im bardziej profesjonalna będzie ta wiadomość, tym lepiej).
  2. Poszukaj grup na FB, które zrzeszają innych blogerów lub autorów stron, którzy chętnie napiszą / opublikują Twój wpis gościnny.

JAK NAPISAĆ IDEALNY WPIS GOŚCINNY?

Wpis gościnny będzie wizytówką Twojej strony dlatego warto, abyś przygotowała wyczerpujący i interesujący artykuł. Nie muszę chyba wspominać, że nie ma mowy o błędach ortograficznych i gramatycznych! Jeszcze zanim zaczniesz pracę na postem upewnij się, że ustaliłaś z gospodarzem strony, w którym miejscu w artykule możesz umieścić link do swojej strony. Im wyżej, tym lepiej. Niektóre witryny zezwalają tylko na umieszczenie linku na samym dole strony. Jeśli ich autorytet jest bardzo wysoki, może to być tego warte.

wpisy gościnne seo

DODAWANIE LINKÓW DO WPISU GOŚCINNEGO

Dzięki poniższym wskazówkom, Twoje wpisy gościnne przyniosą Ci wyłącznie maksymalne korzyści:

  • Umieść link do swojej strony jak najwyżej w artykule. Najlepszy będzie pierwszy akapit.
  • Nie umieszczaj słów kluczowych w linku tekstowym (and. anchor text), ale ulokuj je jak najbliżej niego. Zerknij na pierwszy akapit tego artykułu, aby zobaczyć przykład.
  • Umieść link do wysokiej jakości witryny w pobliżu linku do swojego bloga. To tak, jakby powiedzieć wyszukiwarce, że Twoja witryna jest również wysokiej jakości, ponieważ „łączy się” z inną witryną.
  • Ogranicz inne linki zewnętrzne, ponieważ może to zmniejszyć ich wartość.
  • Jeśli to możliwe, umieść główne słowa kluczowe w tytule artykułu (nie rób tego, jeśli zabrzmi to nienaturalnie)
  • Jeśli możesz dodać wiele linków do swojej witryny, dodaj jeden do swojej strony głównej i około trzech innych do odpowiednich postów

WPISY GOŚCINNE – TEGO UNIKAJ!

Linki zwrotne są bardzo cenne dla Twojej strony, jednak nigdy nie będą ważniejsze od tego, co publikujesz na swojej witrynie. Wybór tematu na post gościnny może być trudny. Szczególnie jeśli chcesz mieć pewność, że nie będziesz konkurować z własnym blogiem o wybrane słowo kluczowe.

Jeżeli chcesz, aby artykuł dotyczył tego samego tematu, co linki, które chcesz wstawić, to istnieje oczywiście korzyść z posiadania głównych słów kluczowych artykułu, do którego chcesz utworzyć link w tytule postu gościa. Stwarza to jednak ryzyko, że możesz konkurować ze swoim własnym wpisem gościnnym w wyszukiwarce. Tym większe, jeżeli strona, która opublikuje Twój post posiada większy autorytet, prawdopodobnie „ukradnie” Ci większość ruchu.

Nie powinno to mieć miejsca, gdy witryna, na której publikujesz jako gość, ma niski autorytet domeny lub jest z innej niszy. Być może napiszesz gościnny wpis na temat „weekendu w Barcelonie z dzieckiem” na stronie, która opisuje wyłącznie podróże solo po Azji. Wtedy prawdopodobieństwo, że Twój guest post znajdzie się w pierwszej dziesiątce w wyszukiwarce Google i będzie konkurencją dla Twojej strony będzie niższe.

Dobrym pomysłem może być znalezienie takiej strony, która niezbyt przejmuje się słowami kluczowymi. Jej sposobem na udostępnienie treści jest za to publikowanie postów w mediach społecznościowych.

CZY WARTO PRZYJMOWAĆ WPISY GOŚCINNE?

A teraz przyjrzyjmy się wpisom gościnnym od drugiej strony. Jaką korzyść dla Ciebie mogłoby mieć opublikowanie wpisu gościnnego?

Przede wszystkim to dodatkowa treść na Twojego bloga / stronę, która może przynieść wartość Twoim czytelnikom. Jeżeli wpis będzie wysokiej jakości i zostaną zachowane podstawowe zasady SEO (w tym słowa kluczowe), możesz uzyskać dodatkowy ruch na stronie. Jeżeli Twoja strona będzie posiadała na tyle duży autorytet, że zaczniesz otrzymywać coraz więcej próśb o opublikowanie guest postów, możesz pomyśleć o przekuciu tego w dodatkowy zarobek jednak BEZ STRACIE NA JAKOŚCI Twoich treści.

Każdy wpis powinien być przez Ciebie dokładnie przeanalizowany i wyedytowany, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możesz stworzyć sobie również listę wytycznych, które powinny być spełnione w artykule, który może ukazać się na Twojej stronie. Może być to liczba słów, ilość nagłówków, ilość zdjęć, słowa kluczowe itp.).

Zostaw Komentarz